نکات آموزشی نرم افزار MSP - انواع هزینه ها ، تسطیح منابعReviewed by فرید پارسی مهر on Jul 5Rating: 4.5آموزش MSP - هزینه ها و تسطیح منابعدر اين نرم افزار 4 نوع هزينه قابليت تعريف دارند.همچنین تسطیح منابع که از مهمترین قسمت های کار است در آن آورده شده.

آموزش MSP

در این نرم افزار ۴ نوع هزینه قابلیت تعریف دارند :

الف : هزینه های استاندارد (Standard Rate) : این نوع هزینه برای همه منابع قابل تعریف است و در واقع نرخ هزینه ای منبع را مشخص می کند برای منابع کاری(Work Type) مثل افراد و ماشین آلات این هزینه مربوط به یک ساعت کار فرد در زمان کار عادی است . در منابع مصرفی(Material Type) این هزینه مربوط به یک واحد از آن منبع است مثلا اگر برای لوله کشی ۱۰ متر لوله نیاز است در قسمت Material Label ، متر را وارد کرده و در قسمت هزینه استاندارد هزینه یک متر لوله را وارد می کنیم .

ب : هزینه های اضافه کاری (Overtime Rate) : این هزینه همان طور که از نام آن مشخص است هزینه انجام کار منابع در زمان اضافه کاری است . این هزینه فقط برای منابع کاری قابل تعریف است و باید توجه داشت که اگر منبع کاری مجبور به اضافه کاری باشد ، نرم افزار منبع را Over allocated نشان می دهد اما برای آن منبع اضافه کاری تعریف نمی کند و این کار باید به صورت دستی انجام شود. (روش تعریف ساعت های اضافه کاری را در ادامه شرح خواهم داد )

ج : هزینه های هر بار استفاده (Cost/Use) : این هزینه ها برای منابعی تعریف می شود که برای هر بار استفاده از آنها باید هزینه ای پرداخت . مثلا برای یک جرثقیل جدای هزینه ساعتی که می پردازید برای هر بار که آن را از واحد مربوطه اجاره کنید باید ۵۰۰۰۰ تومان نیز بپردازید

د : هزینه های ثابت (Fixed Cost) : این هزینه ها برای بعضی از فعالیت ها تعریف می شوند و مربوط به منابع نیستند بلکه به ماهیت آن فعالیت خاص برمیگردد . مثلا برای انجام یک ماموریت علاوه بر هزینه‌هایی که برای منابع می پردازید ، هزینه سفر ، بلیت و … نیز وجود دارد که باید در این قسمت ثبت شوند.

 تسطیح منابع در نرم افزار MSP :

پس از تخصیص منابع به هر فعالیت ممکن است برخی از منابع شما در صفحه منابع به رنگ قرمز مشاهده شوند که نشان می دهد منبع شما دارای اضافه تخصیص یا اصطلاحا Over allocated است . در این شرایط سه راه کار وجود دارد :

۱- به پروژه منابع بیشتری تخصیص دهیم تا فعالیت ها بین منابع تقسیم گردد . برای مثال اگر یک نقاش داریم ۲ یا ۳ نقاش اضافه کنیم تا مشکل اضافه تخصیص حل شود . این رویکرد هزینه های پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد و ریسک بالایی نیز دارد زیرا ممکن است منابع جدید و قدیم با هم درگیر شوند و از این دست مشکلات …

۲- اجازه بدهیم که منابع ما در روزهای تعطیل و ساعات غیر کاری نیز کار کنند . این راه حل نیز هزینه های پروژه را افزایش می دهد و ممکن است از کیفیت کار بکاهد

۳- روش سوم تسطیح منابع یا Resource Leveling است . در این روش شما زمانبندی فعالیت‌هایی را که همپوشانی دارند تغییر می دهید تا اضافه تخصیص ها برطرف شود این روش ممکن است باعث افزایش زمان کل پروژه شود .

برای جلوگیری از عواقب بد روشهای فوق معمولا از ترکیبی از این روش ها استفاده می کنند برای مثال برای فعالیت هایی که دارای شناوری هستند روش سوم را به کار می برند و برای باقی فعالیت ها از روش های دیگر استفاده می کنند .

به منظور انجام روش سوم در نرم افزار MSP ، از منویTools گزینه Resource Leveling را انتخاب میکنیم . پس از باز شدن صفحه زیر :
دقت کنید که در قسمت فوقانی ، حتما Manual انتخاب شده باشد در غیر این صورت هر بار که یکی از منابع شما دارای اضافه تخصیص شود تسطیح به صورت خودکار فعال می شود و این باعث می شود که برنامه زمان بندی شما ناخواسته دچار تغییر شود .

در قسمت دوم می توانید انتخاب کنید که تسطیح شما در چه بازه های زمانی انجام گیرد . به صورت پیش فرض این گزینه روی روز به روز است که از دقیقه به دقیقه تا ماه به ماه قابل تغییر است . اگر همپوشانی فعالیت های شما به صورت چند ساعت است گزینه ساعت به ساعت بسیار مناسب است .

قسمت بعد اگر دارای علامت باشد تاثیر تسطیح های قبلی را در هر بار تسطیح جدید از بین می برد .

در قسمت Level Range for “Project” می توانید مشخص کنید که تسطیح در چه سطحی از پروژه اتفاق بیفتد . کل پروژه یا فقط در بازه زمانی محدودی ؟ در ابتدای پروژه بهتر است که منابع را در کل پروژه تسطیح کنید اما پس از گذشت مدت زمانی از پروژه بهتر است بازه زمانی مورد نظر را تعریف کنید

در قسمت Leveling Order می توانید می توانید انتخاب کنید که تسطیح به چه ترتیبی انجام شود (طبق شماره فعالیت ها ،‌به صورت استاندارد یا برحسب اولویت و به صورت استاندارد ) که معمولا به صورت استاندارد نتایج بهتری دارد
Level only within available slack یعنی فقط فعالیت هایی تسطیح شوند که دارای شناوری باشند که برای جلوگیری از افزایش زمان کل پروژه بهتر است این گزینه را علامت گذاری کنید

گزینه بعد مشخص می کند که تسطیح می تواند تخصیص منابع راتغییر دهد که بهتر است علامتی نداشته باشد تا تخصیص های شما تغییر نکند

گزینه بعدی از شما اجازه می گیرد که در صورت نیاز فعالیت رابشکند و در دو یا چند نوبت انجام دهد که چون این امکان برای همه فعالیت ها وجود ندارد بهتر است این گزینه نیز علامت نداشته باشد.

گزینه آخر هم نشان می دهد که تسطیح می تواند به جای یک منبع ، منبع دیگری را پیشنهاد دهد تا شما بپذیرید یا خیر . این گزینه نیز برای جلوگیری از افزایش به هم ریختگی برنامه شما بهتر است علامتی نداشته باشد .

در پایان کلید Level Now را فشار دهید . اگر OK را بزنید تغییرات ایجاد شده ثبت می شود اما تسطیح صورت نمی گیرد .

FacebookGoogle+LinkedInYahoo MailGoogle GmailShare

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *