نگهداری و تعميرات ناب - Lean MaintenanceReviewed by فرید پارسی مهر on Sep 6Rating: 4.5نگهداری و تعميرات ناب چیست ؟ Lean Maintenance نت ناب يک رويكرد نوين و نظام مند به سيستم نگهداري و تعميرات است ، كه با تبعيت از اصول ناب به حفظ ارزش ها ( Value ) و حذف زوائد ( Waste ) مي پردازد

نگهداری و تعمیرات ناب چیست ؟

نگهداری و تعمیرات ناب Lean Maintenance

 

 • نت ناب یک رویکرد نوین و نظام مند به سیستم نگهداری و تعمیرات است ، که با تبعیت از اصول ناب به حفظ ارزش ها ( Value ) و حذف زوائد ( Waste ) می پردازد و در نهایت به دنبال تحقق رضایتمندی مشتری و کاربران تجهیزات می باشد . این رویکرد پس از رویکرد تولید ناب مطرح گردیده است . نت ناب موجب افزایش در قابلیت اطمینان، دقت ، کیفیت ، رضایت کاربران و در دسترس بودن تجهیزات و کاهش در زمان انتظار، هزینه های سیستم ، عیوب ، دوباره کاری ، حرکت های اضافی و حمل و نقل اضافی خواهد شد . و به طور کلی می توان گفت ” نت ناب ” یک سیستم جدید در زمینه نگهداری و تعمیرات نبوده بلکه یک راهکار اجرایی جهت رسیدن به ( تولید ناب ) می باشد .
 • با توجه به موارد مطرح شده و اینکه می توان گفت بطور کلی اهداف سیستم نت در یک واحد عبارتند از: پاسخگویی کارا ، موثر و سریع در هنگام نیاز به فعالیتهای پیشگیری و اصلاحی به منظور حفظ آن واحد در یک سطح استاندارد و قابل قبول . و نیز با توجه به مشکلات ناشی از عدم وجود و اجرای سیستم نت از جمله :
 1. کاهش طول عمر تجهیزات
 2. افزایش حجم تعمیرات
 3. نزول کیفیت خروجیهای فعالیتهای نت
 4. کاهش قابلیت اطمینان
 5. کاهش ایمنی
 6. افزایش هزینه ها
 7. افزایش زمان اجرای فعالیتهای نت ( اداری و کارگاهی )
 8. عدم امکان پیش بینی میزان نیروی انسانی و ظرفیت انجام کار
 9. عدم امکان پیش بینی هزینه های مالی و بودجه سالیانه تعمیرات
 10. عدم امکان پیش بینی میزان توقف تولید
 11. نداشتن سابقه تعمیرات افزایش هزینه های تعمیراتی
FacebookGoogle+LinkedInYahoo MailGoogle GmailShare

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *