نگهداري و تعميرات مبتني بر شكست ( تعمير بعد از خرابی ) Breakdown MaintenanceReviewed by فريد پارسي مهر on Aug 3Rating: 4.5Breakdown Maintenanceنگهداري و تعميرات مبتني بر شكست ( تعمير بعد از خرابی )
نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شکست ( تعمیر بعد از خرابی )
نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شکست

این نوع نت بیشتر در کارخانجات مورد استفاده قرار میگیرد
نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شکست ( تعمیر بعد از خرابی ) بر این فرضیه بنا شده که تا قطعه ای شکسته و یا معیوب نشده باشد آن را تعویض و تعمیر نکنند . یعنی در واقع از تجهیز تا زمانی که به مرحله شکست یا خرابی نرسیده است بهره برداری می شود و در موقع خرابی نسبت به تعمیر آن اقدام می گردد. و در ایران عنوان EM ( Emergency Maintenance ) برای این روش مورد استفاده قرار میگیرد.

در دوران گذشته ، پیامدها و آثار اینگونه اعمال به عنوان یک امر اجتناب ناپذیر به شمار نمی آمد ولی امروزه به دلیل پیچیده شدن اقلام ، تنوع بالا و تعداد اقلام و تجهیزات تحت پوشش فعالیتهای نگهداری و تعمیرات ، اجرای این رویه برای تمامی اقلام به عنوان یک ضرر با اهمیت به شمار می رود . در این روش ( EM ) اجرای فعالیتهای نگهداری و تعمیرات هنگامی انجام می شود که عملکرد تجهیزات بطور چشمگیر کاهش پیدا کرده و یا شکست و ازکارافتادگی واقعی اتفاق افتاده باشد . در نتیجه تجهیزات با اجرای فعالیتهای نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شکست تحت کنترل قرار می گیرند .
تجهیزات حساس ( از نظر فنی و استراتژیک ) و یا تجهیزاتی که مستلزم اجرای عملیات تعمیرات سنگین و پر هزینه می باشند مجاز به پیروی از مدل نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شکست نیستند و در بعضی از موارد عدم رعایت این موضوع می تواند فاجعه ببار بیاوردهزینه های مضاعف این سیستم:

۱- هزینه های مستقیم اضافی
۲-هزینه های رسیدگی به تعیین ریشه دلایل خرابی و کار افتادگی .
۳-بیکار شدن کاربران .
۴-تاخیر در اجرای ماموریتهای محوله .
FacebookGoogle+LinkedInYahoo MailGoogle GmailShare

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *