اقتصاد مهندسی نقطه تلاقی و تکمیل مهندسی و اقتصاد است تا هم نوآوری و دانش فنی در نظر گرفته شود و هم سرمایه بر باد نرود.اقتصاد مهندسی از شاخه‌های علم اقتصاد است و از روشهای تحلیلی که در برآورد هزینه و تعیین ارزش سیستم‌ها، فراورده‌ها و خدمات به کار می‌روند، گفتگو می‌کند

نیاز به اقتصاد مهندسی از زمانی احساس شد که مهندسین به تجزیه و تحلیل اقتصادیِ تصمیمات مربوط به پروژه‌های مهندسی روی آوردند. اقتصاد مهندسی در حقیقت، قلب تپندهٔ فرایند تصمیم گیری است. تصمیمات مورد بحث در اقتصاد مهندسی، دربردارندهٔ عناصری اساسی از قبیل جریان‌های نقدی پول، زمان و نرخ‌های بهره هستند. اقتصاد مهندسی کمک می‌کند تا با استفاده از روش‌های منطقی و ریاضیاتی، تصمیم گیری‌های بهتر و اقتصادی تری صورت گیرد.

در رشته‌های مهندسی اقتصاد مهندسی یک درس اختیاری است. در رشته مهندسی صنایع و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیشتر به اقتصاد مهندسی پرداخته می‌شود، اما در این رشته هم در سال‌های اخیر علم اقتصاد مهندسی افول کرده و در مقابل مباحث تحقیق در عملیات و مهندسی کیفیت که به شدت مقاله‌خیز و موضوع روزند، تبدیل به یک درس درجه ۲ یا ۳ شده است.

در تعریف اینکه اقتصاد مهندسی چه چیزی است، مفید خواهد بود که بدانیم اقتصاد مهندسی چه چیزی نیست. اقتصاد مهندسی، فرایند یا روشی برای تعیین اینکه چه گزینه‌هایی برای انتخاب وجود دارند، نمی‌باشد. بلکه برعکس، رسالت اقتصاد مهندسی، دقیقاً بعد از مرحله شناساییِ گزینه‌های قابلِ انتخاب، شروع می‌شود. اگر بهترین گزینه واقعاً گزینه‌ای باشد که مهندس، آن را به عنوان یک گزینهٔ قابلِ انتخاب، شناسایی نکرده باشد، در این صورت بدیهی است که استفاده از تمام ابزارهای تحلیلیِ اقتصاد مهندسی، به انتخاب آن گزینه منجر نخواهد شد.

اقتصاد مهندسی نقطه تلاقی و تکمیل مهندسی و اقتصاد است تا هم نوآوری و دانش فنی در نظر گرفته شود و هم سرمایه بر باد نرود. بلنک و تارکوین که مشهورترین درس نامه اقتصاد مهندسی را نگاشته‌اند، اقتصاد مهندسی را این گونه معرفی کرده‌اند: “اقتصاد مهندسی با فرمول‌بندی، تخمین و ارزیابی نتایج اقتصادی مورد انتظار گزینه‌های طراحی شده برای حل یک مسأله یا رسیدن به یک هدف خاص سر و کار دارد و تکنیک‌های ریاضی این کار را ساده‌تر می‌کنند.”

آشنایی با اقتصاد مهندسی
FacebookGoogle+LinkedInYahoo MailGoogle GmailShare

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Im not robot *